رفتن به بالا
جستجوی ساده جستجوی پیشرفته


برگزاری دادگاه‎ها علنی می‎شود

برگزاری دادگاه‎ها علنی می‎شود براساس ابلاغیه رئیس دستگاه قضا، محاکمات در دادگاه‌ها به‌صورت علنی انجام می‌شود، مگر در جرائم قابل‎گذشت که طرفین خواستار غیرعلنی بودن هستند، جرائم منافی عفت، امور خانوادگی و جرائمی که علنی شدن‎ دادگاه آن‎ها مخل امنیت عمومی یا احساسات مذهبی یا قومی باشد. در این موارد هم قاضی دادگاه باید دلایل […]

برگزاری دادگاه‎ها علنی می‎شود

براساس ابلاغیه رئیس دستگاه قضا، محاکمات در دادگاه‌ها به‌صورت علنی انجام می‌شود، مگر در جرائم قابل‎گذشت که طرفین خواستار غیرعلنی بودن هستند، جرائم منافی عفت، امور خانوادگی و جرائمی که علنی شدن‎ دادگاه آن‎ها مخل امنیت عمومی یا احساسات مذهبی یا قومی باشد. در این موارد هم قاضی دادگاه باید دلایل غیرعلنی شدن محاکمه را در قرار ذکر کند.

همچنین حکم محکومیت قطعی در جرائم موجب حد محاربه و افساد فی‌الارض و در جرائم موجب تعزیر درجه‌های یک تا چهار و نیز جرم کلاه‌برداری بیش از ۱۰۰ میلیون، جز در مواردی که دادگاه انتشار آن را موجب اخلال در امنیت جامعه بداند، به دستور قاضی اجرای احکام با نام و مشخصات محکومین منتشر خواهد شد.

به غیر از موارد فوق، کلیه آراء دادگاه‌ها بدون نام و مشخصات شاکیان و متهمان، جهت نقد و بررسی توسط حقوقدان‌ها و آحاد جامعه منتشر خواهد شد، مگر اینکه به تشخیص قاضی انتشار آن‌ها خلاف عفت عمومی یا امنیت ملی باشد.