رفتن به بالا
جستجوی ساده جستجوی پیشرفته


ممنوعیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در طرح پرحاشیه مجلس برای فضای مجازی

ممنوعیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در طرح پرحاشیه مجلس برای فضای مجازی مجلس در هفته جاری، بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را در دستور کار قرار می‌دهد. این طرح فعالیت افراد و سازمان‌ها در پیام‌رسان‌های مسدود شده را جرم تلقی کرده است. طبق ماده ۲ […]

ممنوعیت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده در طرح پرحاشیه مجلس برای فضای مجازی

مجلس در هفته جاری، بررسی طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» را در دستور کار قرار می‌دهد. این طرح فعالیت افراد و سازمان‌ها در پیام‌رسان‌های مسدود شده را جرم تلقی کرده است.

طبق ماده ۲ فصل اول این طرح، عرضه و ارائه خدمات پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی در کشور مستلزم رعایت قوانین کشور است. در غیر این صورت وزارت ارتباطات مکلف است که این پیام‌رسان‌ها را مسدود کند. در بخش دیگری از این طرح آمده که پیام‌رسان‌های خارجی جهت ادامه فعالیت در کشور می‌بایست از یک شرکت ایرانی به عنوان نماینده استفاده کنند.

همچنین در تبصره ماده ششم این طرح آمده که وزارت ارتباطات ملزم است که اقدامات لازم جهت احراز هویت کاربران در فضای مجازی کشور را به عمل آورد که نحوه انجام این کار طی ماه‌های آینده اعلام می‌گردد.

همچنین طراحی و عرضه ابزارهای دور زدن فیلتر همانند VPN جرم تلقی شده است و فرد خاطی به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.