رفتن به بالا
جستجوی ساده جستجوی پیشرفته


پژوهش جدید: استفاده بیشتر از موبایل با کاهش تعداد اسپرم رابطه دارد

پژوهش جدید: استفاده بیشتر از موبایل با کاهش تعداد اسپرم رابطه دارد محققان سوئیسی در مطالعه‌ای ۱۳ ساله روی نزدیک به ۳ هزار نفر متوجه شده‌اند که میان استفاده زیاد از موبایل و کاهش تعداد اسپرم در مردان رابطه وجود دارد. البته نکته جالب اینجاست که شبکه‌های جدیدتر ۴G و ۵G ظاهراً نسبت به فناوری‌های […]

پژوهش جدید: استفاده بیشتر از موبایل با کاهش تعداد اسپرم رابطه دارد

محققان سوئیسی در مطالعه‌ای ۱۳ ساله روی نزدیک به ۳ هزار نفر متوجه شده‌اند که میان استفاده زیاد از موبایل و کاهش تعداد اسپرم در مردان رابطه وجود دارد. البته نکته جالب اینجاست که شبکه‌های جدیدتر ۴G و ۵G ظاهراً نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تر اثر کمتری بر این اتفاق داشته‌اند.

محققان در یک پژوهش داده‌های مربوط به ۲۸۸۶ مرد در بازه سنی ۱۸ تا ۲۲ سال را بررسی کردند. این اطلاعات از شش پایگاه نظامی مختلف در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸ گردآوری شده بود.

دانشمندان می‌گویند مردانی که روزانه بیش از ۲۰ بار از گوشی خود استفاده کرده بودند، به‌طور میانگین در هر میلی‌لیتر ۴۴.۵ میلیون اسپرم داشتند. این رقم ۲۱ درصد کمتر از مردانی بود که هر هفته تنها یک بار از گوشی استفاده می‌کردند و تعداد اسپرم‌هایشان در هر میلی‌لیتر ۵۶.۵ میلیون بود.

البته محققان مدعی هستند که استفاده از موبایل بر عمر و شکل اسپرم‌ها اثری نداشته است. همچنین آن‌ها تأکید دارند که این رابطه علت‌ومعلولی نیست و نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که تنها استفاده از موبایل باعث کاهش تعداد اسپرم‌ها شده است.