رفتن به بالا
جستجوی ساده جستجوی پیشرفته


آژانس انرژی اتمی خواستار پاسخ‌گویی فوری ایران در مورد تمدید توافق نظارتی شد

آژانس انرژی اتمی خواستار پاسخ‌گویی فوری ایران در مورد تمدید توافق نظارتی شد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۴ تیرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران به درخواست این سازمان در مورد تمدید پیمان موقت نظارت اتمی که شامگاه پنجشنبه منقضی شد، پاسخ نداده است. رافائل گروسی، دبیر کل این سازمان، در نامه‌ای که […]

آژانس انرژی اتمی خواستار پاسخ‌گویی فوری ایران در مورد تمدید توافق نظارتی شد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۴ تیرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران به درخواست این سازمان در مورد تمدید پیمان موقت نظارت اتمی که شامگاه پنجشنبه منقضی شد، پاسخ نداده است.

رافائل گروسی، دبیر کل این سازمان، در نامه‌ای که روز ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) به مقامات ایران ارسال کرد از تصمیم ایران در مورد تمدید توافق نظارتی پرسیده بود اما حکومت تاکنون به آن پاسخ نداده است.

آژانس همزمان با ارائه گزارش به شورای حکام در تازه‌ترین بیانیه خود خواستار «پاسخ فوری» جمهوری اسلامی ایران در این زمینه شد.

دولت ایران اسفندماه پارسال بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای را محدود و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

پس از آن، تهران و آژانس به توافقی سه ماهه دست یافتند که بر پایه آن دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای به مدت سه ماه فعالیت کند اما دسترسی به ذخایر آن تنها در صورتی امکان‌پذیر باشد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو شود. این توافق سه ماهه به مدت یک ماه دیگر تمدید شده بود اما مهلت آن شامگاه پنج‌شنبه ۳ تیر به پایان رسید