رفتن به بالا
جستجوی ساده جستجوی پیشرفته


دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را برای ارتش آمریکا می‌سازد

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را برای ارتش آمریکا می‌سازد ارتش آمریکا از هفته گذشته آزمایش انسانی واکسن منحصربه‌فرد و فراگیر خود برای مقابله با کووید-۱۹ را آغاز کرد. تیم پژوهشی سازنده این واکسن که زیر نظر کیوان مجرد، یک شهروند آمریکایی- ایرانی فعالیت می‌کنند، معتقدند که آن نه‌تنها بر گونه‌های مختلف جهش‌یافته ویروس سارس-کوو-۲، […]

دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را برای ارتش آمریکا می‌سازد

ارتش آمریکا از هفته گذشته آزمایش انسانی واکسن منحصربه‌فرد و فراگیر خود برای مقابله با کووید-۱۹ را آغاز کرد.

تیم پژوهشی سازنده این واکسن که زیر نظر کیوان مجرد، یک شهروند آمریکایی- ایرانی فعالیت می‌کنند، معتقدند که آن نه‌تنها بر گونه‌های مختلف جهش‌یافته ویروس سارس-کوو-۲، عامل بیماری کووید-۱۹، که بر دیگر ویروس‌های خانواده کرونا نیز تأثیرگذار خواهد بود و از همه‌گیری‌های آینده ناشی از آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

پژوهش برای ساخت این واکسن فراگیر، در مؤسسه پژوهشی «والتر رید»، وابسته به ارتش ایالات متحده، واقع در ایالت مریلند آمریکا، از سال گذشته در جریان است.

این واکسن «spike ferritin nanoparticle» یا (SpFN) نام دارد و در یک توضیح کلی می‌توان گفت فناوری ساخت آن، استفاده از نانوذره‌ای است که بخش‌های پروتئینی خارهای انواع مختلف ویروس کرونا روی آن سوار می‌شود؛ به این ترتیب، واکسن قادر به مقابله با همه انواع ویروس‌های خانواده کرونا خواهد بود. خانواده ویروس‌های کرونا، شامل گروهی از ویروس‌ها با ساختار ژنتیکی RNA است که اغلب باعث بیماری‌های تنفسی در پستانداران می‌شوند.

هدایت پروژه تولید این واکسن، با دکتر کیوان مجرد، مدیر بخش بیماری‌های عفونی نوپدید مؤسسه «والتر رید» است. او درمورد این واکسن فراگیر، می‌گوید: «ما می‌خواهیم در این نبرد پیروز شویم، اما درضمن پیروزی در جنگ طولانی‌مدت را نیز مد نظر داریم.»

طی دهه گذشته، تلاش‌های ارتش آمریکا در راستای ساخت واکسن برای مقابله با ابولا و ویروس زیکا نیز زیر نظر کیوان مجرد انجام شده است. او همچنین پژوهشگر اصلی مؤسسه والتر رید در کارزار علیه بیماری مرس بود که عامل آن هم یکی از ویروس‌های خانواده کروناست